Wydarzenia

Nowy Ląd świętował 60-lecie

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W znakomitej atmosferze i w świetnym stylu Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach uczciła swoje 60-lecie. Na spotkaniu z tej okazji na zamku Czocha wyróżniono kontrahentów biznesowych oraz przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych.

Uroczystości odbyły się 22 października z udziałem, między innymi, Grzegorza Grzelaka (właściciela Grupy ATLAS, do której należy kopalnia Nowy Ląd), marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, prezesa Grupy ATLAS Henryka Siodmoka, przewodniczącego Rady Nadzorczej kopalni Tomasza Skalskiego oraz Konrada Marchlewskiego - wiceprezesa do spraw finansowych Grupy ATLAS.

W spotkaniu wzięli udział także prezesi oraz dyrektorzy przedsiębiorstw na co dzień współpracujących z kopalnią Nowy Ląd oraz władze samorządowe powiatów bolesławieckiego i lwóweckiego. Efektownymi statuetkami, wykonanymi z gipsu, nagrodzono kontrahentów biznesowych, którzy współpracują z kopalnią od wielu lat. Lampkami górniczymi uhonorowano przedstawicieli samorządów lokalnych i administracji, którzy także są wieloletnimi partnerami Nowego Lądu.

Wszyscy uczestnicy jubileuszu otrzymali piękną pamiątkę: wydany przez kopalnię album, zatytułowany: "60-lat Nowego Lądu". To wyjątkowe wydawnictwo, pełne cennych fotografii z historii przedsiębiorstwa, w bardzo obrazowy sposób ukazuje jego dzieje.

Przedsiębiorstwo powstało w 1955 r. z połączenia Państwowej Gipsowni i Kopalni Anhydrytu "Anhydrytołom". Przyjęło nazwę: Kopalnia Anhydrytu "Nowy Ląd" w Niwnicach, którą następnie zmieniono w grudniu 1996 r. na: Kopalnia Gipsu i Anhydrytu "Nowy Ląd" w Niwnicach. W październiku 1993 r. Minister Skarbu Państwa przekształcił kopalnię pod względem formalnym z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

W styczniu 1998 r. udziały Nowego Lądu kupiła Wytwórnia Klejów i Zapraw Budowlanych ATLAS w Łodzi, która cały czas jest właścicielem - już prawie osiemnaście lat. Również z tej okazji podczas jubileuszowego spotkania wręczono statuetki specjalne.

W ostatnich piętnastu latach, pod skrzydłami Grupy ATLAS, kopalnia zaczęła się dynamicznie rozwijać: wprowadzono nowe technologie, unowocześniono linie produkcyjne oddając do użytkowania mieszalnie spoiw gipsowych i anhydrytowych, przemiałownię mączki anhydrytowej, oddział produkcji gipsów, zbudowano od podstaw kopalnię podziemną gipsu na "Polu Radłówka". Ponadto przeprowadzono zmiany restrukturyzacyjne majątku.